
Dekalog zmian nawyków żywieniowych u Twojego dziecka:
1.
Pamiętajcie o tym, że rodzic daje przykład każdego dnia. Zmiana nawyków żywieniowych w całej rodzinie z łatwością pozwoli na ich zmianę również u dziecka
2.
Traktujcie to jako wspólną, rodzinną misję oraz świetną zabawę. Zmiana nawyków to nie kara!
3.
Jedzenie warzyw jest bardzo istotnym elementem zdrowego odżywiania. Świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw jest ich jedzenie przez oboje rodziców! 🙂 Dziecko chłonie wszystko od swojej mamy i swojego taty. Pokaż więc, że i Ty odżywiasz się smacznie i zdrowo!
4.
Wspólne zakupy to okazja aby pokazać dziecku jakie produkty wybierać. Na stoisku warzywno-owocowym dziecko może dotknąć i powąchać „dziwaczne” rzeczy i uczy się różnorodności
5.
Niech Twoje dziecko zostanie pomocnikiem kucharza 🙂 Potraktujcie gotowanie jako wspólną zabawę. Pozwalaj dziecku podjadać warzywa podczas ich krojenia, w ten sposób nauczy się ich smaku również na surowo
6.
Nie stosuj jedzenia jako kara czy nagroda. Dziecko zaczyna wtedy utożsamiać batona z czymś pozytywnym, z przyjemnością. Może to powodować zajadanie stresów i „nagradzanie siebie” słodyczami w życiu dorosłym.
7.
Jeśli wasza pociecha nie ma ochoty na daną potrawę to nie zmuszajcie jej do jedzenia jej. Jednak jeśli dziecko za godzinę będzie głodne zacznijcie od edukacji: „Dlatego jesteś głodny/a bo nie zjadłeś/aś obiadu. Pamiętaj o tym następnym razem kiedy odłożysz talerz.” Jeśli do następnego posiłku jest dużo czasu to zaproponujcie dziecku kanapkę lub jakąś inną odżywczą przekąskę. Lepiej nie dawać dziecku w takiej sytuacji słodyczy, owoców, chipsów czy słodkiego napoju gazowanego. Takie rozwiązanie może spowodować, że nie będzie miało ochoty na kolejny posiłek
8.
Pamiętaj, że czas posiłku to bardzo ważny moment w życiu całej Twojej rodziny! Usiądźcie razem, porozmawiajcie i zjedźcie posiłek w spokoju i miłej atmosferze. Wyłączcie telewizje i poproście dziecko aby przerwało czynności mocno absorbujące uwagę jak gra na komputerze, telefonie lub tablecie. Kiedy człowiek skupia uwagę na jedzeniu to szybciej czuje sytość, a także poznaje i zapamiętuje nowe smaki.
9.
Słodycze i inne przekąski należ przynajmniej zredukować, a na pewno schować głęboko do szafki! Zasada jest prosta: jeśli coś będzie leżało (cukierek, wafelek, paluszki) to dziecko po to sięgnie. Już sam widok jedzenia pobudza produkcje śliny i powoduje że robimy się naprawdę głodni. Zatem najprostszym sposobem, żeby się przed tym ustrzec jest pochowanie jedzenia do szafek! Nie krępuj się natomiast, żeby trzymać na wierzchu warzywa- w ten sposób dziecko przyzwyczai się do ich wyglądu i stałej obecności w kuchni.
10.
Nie chowaj kuszących przekąsek do swojej szafki. Dzieci to bardzo dzielni odkrywcy, łatwo mogą odnaleźć Twoja kryjówkę. A wtedy przekonają się, że to czego im nie wolno, rodzice sami zjadają.
11.
Wizyta w gabinecie dietetyczny powinny być dla dziecka przyjemnością 🙂 Mówcie o nich zawsze z pozytywnym wydźwiękiem, tak aby dziecko samo nie mogło się ich doczekać!