Czy istnieje dieta matki karmiącej?
Gdy na świecie pojawi się długo oczekiwane dziecko dbamy o niego najlepiej jak się da. Mleko matki jest niewątpliwie najlepszym pokarmem dla małego człowieka. Niestety, dieta dla kobiety karmiącej oparta jest na wielu mitach. Dlatego też dzisiaj chcemy się zastanowić – czy istnieje dieta matki karmiącej?
Jaka dieta w trakcie laktacji?
Polecana przez wielu specjalistów dieta w trakcie laktacji jest najczęściej niestety zbyt restrykcja. Mama karmiąca bardzo często na talerzu ma jedynie kurczaka i ryż, bo przecież po brokułach, kapuście czy grochu dziecko od razu będzie miało kolki. Zapominamy, że dziecko nie tylko płacze z powodu problemów brzuszkowych lub z głodu ale także potrzebuje przytulenia, czułości, miłości. Zbyt łatwo przypisuje się płacz dziecka z produktem który spożyła matka, a przecież już od dawna wiadomo, że mleko mamy bierze się z krwi! Co więcej dziecko karmione mlekiem modyfikowanym także może mieć kolki.
Najważniejsze zasady diety matki karmiącej
Poniżej przedstawiam najnowsze stanowisko ekspertów dotyczące zaleceń żywieniowych dla kobiet karmiących.
- Jemy więcej. W okresie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne (około 500kcal), czyli dodatkowy posiłek. Resztę energii organizm czerpię z zapasów tkanki tłuszczowej z okresu ciąży.
- Wapń. Ważne aby dostarczać z pożywieniem odpowiednią ilość tego minerału. Produkty bogate w wapń: fermentowane produkty mleczne, ryby, nasiona roślin strączkowych, zielone liściaste rośliny np. jarmuż. Jak wapń to także odpowiednia podaż witaminy D, pamiętamy o suplementacji.
- Żelazo. Dobre źródła to: mięso, zielone rośliny liściaste, jaja, kasze, migdały, orzechy. Choć podroby np. wątróbka są bogatym źródłem żelaza nie spożywajmy ich zbyt często podczas laktacji. Ważne aby obok produktów bogatych w ten pierwiastek pojawiły się produkty bogate witaminę C np. natka pietruszki, czerwona papryka które zwiększają przyswajalność żelaza.
- Wielonienasycone kwasy tłuszczowe: tłuste ryby, siemię lniane, nasiona: sezam, soi, wiesiołka.
- Diety eliminacyjne. Nie ma konieczności stosowania diet eliminacyjnych w celu zapobiegania alergii. Chyba, że matka nie toleruje danego produktu.
- Pij dużo płynów. Około 3 litrów dziennie
- Co z kawą? Można ale z umiarem. Bezpieczna dawka kofeiny to 300 mg. Czyli są to 3-4 filiżanki kawy dziennie. Uwaga! Kofeina to nie tylko kawa. To również mocna herbata, czekolada, coca cola.
- Kolka dziecka. Nie jest powodem do przerwania karmienia piersią, jeżeli dziecko ma objawy kolki to nie oznacza to że matka musi stosować dietę bezmleczną lub bezlaktozowa.
Dzięki urozmaiconej diecie matki karmiącej dziecko chętniej sięga po nowe produkty podczas rozszerzenia jadłospisu. Reasumując, dieta podczas laktacji to dieta zdrowego człowieka.
Jakich produktów unikać?
- Słodyczy i słonych przekąsek ze względu na obecność tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych (żywność typu fast food, czipsy i innych słonych przekąskach, gotowe słodycze i wyroby cukiernicze, margarynach twardych, żywność wysoko przetworzona)
- Nadmiaru cukrów prostych, syropów.
- Dodatków do żywności– barwników, konserwantów, przeciwutleniaczy, wszystkich składników. Czytamy etykiety.
- Gotowe mieszanki przypraw: (kostek rosołowych, kostek do sosów, bulionów, FIX itp.)