Dlaczego nie mogę schudnąć? – 8 najczęstszych błędów podczas odchudzania
Skrupulatnie liczysz kalorie, ograniczasz pieczywo, cukier i zaczynasz ćwiczyć. Tylko efektów jak nie było, tak nie ma. Znasz to uczucie? Czasem na naszej drodze do wymarzonej sylwetki napotykamy
różne przeszkody. Jednak kiedy odchudzamy się rozsądnie i z głową, najczęściej kłopoty są chwilowe i wiemy jak je rozwiązać. Niestety, w pojedynczych przypadkach zdarza się, że co byśmy nie robili to
nasza masa ciała praktycznie się nie zmienia. Co wtedy? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Zapoznaj się z naszą listą, która podpowie Ci, dlaczego nie możesz schudnąć.
1. Za mała ilość kalorii
Wbrew powszechnej opinii – na diecie TRZEBA jeść. I to nie mało. Bardzo często nasi podopieczni są wręcz zdziwieni objętością posiłków na rozpisanych przez nas w dietach. Aby organizm mógł spalić tkankę tłuszczową, musi mieć dostarczoną odpowiednią pulę kalorii do wszystkich pozostałych procesów życiowych. Diety głodówkowe i 1000 kalorii mijają się z celem – no, chyba że chcecie szybko zrzucić 5 kilogramów i równie szybko przytyć kolejne 8. Dlatego, jeżeli boisz się, że przychodząc do dietetyka będziesz zmuszony jeść tylko pomidory i sałatę to jesteś w dużym błędzie! Dobrze ułożony plan żywieniowy nie pozwoli Ci poczuć głodu przez cały dzień!
2. Za mało relaksu, za dużo stresu
U podstaw praktycznie każdej choroby leży stres, więc nie powinno nikogo dziwić, że zbyt duże dawki stresu mogą hamować proces odchudzania. Organizm to skomplikowana maszyna, w której muszą działać wszystkie elementy. Dlatego nie uda Ci się zrzucić nadmiaru kilogramów, kiedy nie zadbasz o równowagę psychiczną.
3. Za mała ilość snu
Za mała ilość snu = stres dla Twojego organizmu. Wraz z niewyspaniem rośnie poziom hormonów stresu, które skutecznie mogą blokować proces odchudzania. Pamiętaj, że idealna ilość snu jest kwestią indywidualną, ale naprawdę rzadkim wyjątkiem są osoby, którym potrzeba maksymalnie 5 godzin snu.
4. Podjadanie
Zbyt częste podjadanie powoduje wahania poziomu glukozy we krwi, czego konsekwencją może być magazynowanie tkanki tłuszczem. Zwróć uwagę w przeciągu dnia, jak często sięgasz po nieplanowane przekąski. Tu kawałek jabłka, wafel ryżowy, trochę winogrona, sok do popicia itd. Każde podjadanie wpływa na poziom cukru we krwi, którego gwałtowne skoki mogą znacząco blokować redukcję.
zobacz więcej o podjadaniu
5. Źle dobrana kaloryczność diety
Ciężko jest idealnie dobrać odpowiednią kaloryczność diety. Zarówno za mało kalorii jak i ich nadwyżka mogą znacząco wpłynąć na tempo redukcji masy ciała. Istnieje kilka dokładnych wzorów oraz tabele z normami kalorii odpowiednimi do płci, wieku i aktywności fizycznej. Jednak każdy z nas jest na tyle indywidualny, że bardzo często mija trochę czasu zanim ustalimy dokładne dzienne zapotrzebowanie.
6. Brak aktywności fizycznej
Jeżeli chcesz zdrowo schudnąć bez efektu jojo powinieneś zacząć się ruszać. Ruch jest ważny dla każdego z nas. Jeżeli Twoja wymówką jest brak czasu, postaraj się dziennie zrobić 10 000 kroków. No i najważniejsza zasada – aby schudnąć musisz być na ujemnym bilansie kalorycznym. A to właśnie dzięki aktywności jesteś w stanie taki bilans osiągnąć. Jeżeli dotychczas nie ćwiczyłeś, możesz zacząć od umiarkowanego wysiłku, jakim jest np. nordic walking.
7. Diety cud
Fakt, diety cud czasem działają. Ale na krótko i często z wieloma powikłaniami zdrowotnymi. Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zbilansowana dieta, która zamienia się w styl życia. Bazując na modnych dietach mamy duże ryzyko efektu jojo i to niestety często z nadwyżką. Wiele popularnych diet ma liczne niedobory, przez co nie spełniają one zalecanych norm żywienia.
8. Złe wyniki badań
Niektóre choroby mogą znacząco wpływać na masę ciała, np. niedoczynność tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie podstawowych badań krwi.
Zapraszamy również na naszego Facebooka:
www.facebook.com/dietetyk_proporcja/
Alicja Golonka – Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie uzyskała tytuł licencjata oraz Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym obroniła tytuł magistra. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i psa. Na swoim Facebooku Alicja Golonka – dietetyk dla zapracowanych mam podpowiada jak znaleźć czas na swoje przyjemności i zdrowo gotować dla siebie i swojej rodziny.