Jak odchudzić święta? – 10 banalnie prostych porad
Święta to wyjątkowy czas. Chwila spędzona z rodziną przy suto zastawionym stole, ale również przedświąteczne przygotowania i trochę leniuchowania. Jak w tym wszystkim nie tracić głowy i nie przytyć? Podpowiadamy jak odchudzić święta, czyli 10 banalnie prostych porad dla każdego.
Zrób wszystkiego mniej
Każdego z nas przerasta ilość jedzenia w święta. Jeśli chcesz zachować tradycję i przygotować 12 potraw to przygotuj je w mniejszych ilościach. Jeśli wiesz, że goście lubią coś bardziej, a czegoś nie zjedzą to również uwzględnij to w planowaniu świątecznej kolacji. To pomoże nie tylko zjeść mniej, ale także zaoszczędzi portfel i pozwoli nie marnować jedzenia.
Odchudź świąteczne potrawy
Na naszym Facebooku zamieściliśmy kilka przykładów jak z klasycznych potraw niewielkim kosztem można przygotować te mniej kaloryczne. W Internecie można znaleźć cała masa tego typu przepisów. Niebawem na blogu pojawi się również nasza propozycja fit sernika.
Zadbaj o błonnik
Błonnik poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu ułatwia trawienie. Pęczniejąc w żołądku zwiększa również uczucie sytości, dzięki czemu jemy mniej.
Jeśli lubisz kompot z suszu jak najbardziej popijaj do kolacji, najlepiej wraz z pulpą owocową. U niektórych na stole wigilijnym znajduje się marmolada. Przygotowana bez cukru, lub z dodatkiem erytrytolu również zawiera sporo błonnika. Do ciasta na pierogi można wybrać mąkę pełnoziarnistą lub dodać trochę otrąb.
W przypadku, gdy w okresie świątecznym dokuczają Ci dolegliwości z trawieniem ten artykuł może pomóc – Jak polepszyć trawienie w święta?
Zadbaj o ruch
Jak odchudzić święta? Oczywiście przez ruch! Kolejna złota rada do zastosowania nie tylko w tym wyjątkowym okresie. Na zakupy udaj się pieszo. Na pasterkę zamiast samochodem wybierz własne nogi. A w drugi dzień świąt po obowiązkowym leniuchowaniu namów swoich domowników na wspólny spacer. To doskonały czas na spędzenie go wspólnie. Jednak jeśli nie dadzą się namówić nie odpuszczaj tych zaledwie 30 minut ruchu!
Nie należy zapominać, że do ruchu zaliczamy również sprzątanie, czy śpiewanie kolęd 😉
Zjedz porządne śniadanie
Często w ramach tradycji w dzień Wigilii obowiązuje post do samej kolacji. Jeśli jednak w twojej rodzinie on nie obowiązuje to nie zapominaj o porządnym śniadaniu. Dzięki niemu podczas zasiadania do stołu wigilijnego nie pożresz wszystkiego naraz z głodu, a Twoje porcje będą mniejsze.
Nałóż cały posiłek na talerz
Podczas Wigilii często wszystkie potrawy leżą przed nami na stole. Nałożenie wszystkiego co chce się zjeść na talerz pomaga kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Podczas dokładania możemy nie być świadomi ile wszystkiego tak naprawdę zjedliśmy.
Jedz powoli
Złota rada nie tylko na okres świąteczny. Zasmakuj długo wyczekiwanej potrawy, w trakcie posiłku porozmawiaj z rodziną. Impuls o oddczuciu sytości dociera do mózgu dopiero po ok. 20 minutach od rozpoczęcia posiłku, dlatego zanim dołożysz sobie kolejną porcję pozwól organizmowi zadziałać. Dodatkowo dokładne przeżuwanie ułatwi trawienie, dzięki czemu zniwelujemy wzdęcia, czy bóle brzucha po posiłku.
Zjedz do syta, ale nie przejadaj się
Kolejna złota zasada, która powinna być stosowana na co dzień. Zjedz tyle aby czuć się syto, a nie tyle żeby po posiłku czuć że zaraz pęknie Ci brzuch.
Nie rezygnuj z ciasta
Jeśli masz na nie ochotę to częstuj się, po to są również święta! Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością. Jeśli możesz wybierz to z najmniejsza ilością masy.
Wróć do zdrowych nawyków po świętach
Święta to wyjątkowy czas, gdy można pozwolić sobie na więcej swobody. Po świętach jednak trzeba zmobilizować się i wrócić do dobrych nawyków czy diety.
Przede wszystkim nie daj się zwariować, święta to przede wszystkim czas odpoczynku z rodziną. Agata, znana na Instagramie pod pseudonimem psycholog na diecie przypomina o karcie praw w święta. Warto zajrzeć i zastanowić się chwile nad tymi pozornie prostymi punktami. Pamiętaj, że jeśli uda Ci się zastosować się chociażby do jednej z przedstawionych porad to dobra robota, jesteśmy z Ciebie dumni i Ty też powinnaś/powinieneś być!
Autorem artykułu jest:
Aleksandra Golonka, studentka 2 roku dietetyki na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Z ogromnym zainteresowaniem kształtuje swoją wiedzę z zakresu dietetyki, w szczególności w obrębie dietetyki klinicznej. Chce, aby jedzenie służyło ludziom, ich dobremu samopoczuciu i zdrowiu.