Preparaty odchudzające.
Czy warto jest inwestować zdrowie i pieniądze w preparaty odchudzające? Czy ta droga jest bezpieczna?
Aktywność fizyczna, właściwa dieta to droga do schudnięcia, lecz jest to proces długotrwały, wymagający poświęceń i samodyscypliny. Dlatego często mało atrakcyjny dla większości niecierpliwych. Dla tych leniwych stworzono preparaty odchudzające, mające wspomagać ten proces. Początek roku obfituje w postanowienia – W tym roku schudnę do………(wymarzona waga ciała lub rozmiar ubrania). Jak każdy z nas wie, nie jest łatwo wytrwać w noworocznych postanowieniach i pilnować restrykcyjnej diety. Gdy motywacja spada i coraz częściej zdarzają się „wpadki dietetyczne” na pomoc przychodzą suplementy diety reklamowane jako odchudzające.
1. Czy warto się odchudzać?
Czasami w sklepach odzieżowych można odnieść wrażenie, że ubrania szyte są tylko dla szczupłych i wysokich osób. Ten kult, a nawet terror, szczupłej sylwetki dosięga coraz młodsze osoby. Wiele młodych kobiet popada w choroby związane z zaburzeniem łaknienia, ponieważ często odczuwają kompleksy dotyczące własnego wyglądu. Jednak nie zawsze chodzi tylko o wygląd. Na rynku spotkać można bardzo dużo specyfików, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Są na bazie ziół, alg, grzybów oraz kłącza roślin egzotycznych.
W obecnych czasach otyłość to choroba cywilizacyjna, która jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla człowieka. Wiele kobiet stawia znak równości pomiędzy byciem atrakcyjnym, a byciem szczupłym. Najczęściej substancje takie przyjmują kobiety pomiędzy 35 a 55 rokiem życia oraz młode kobiety borykające się z problemami odżywiania. Proces chudnięcia to nie tylko restrykcyjna dieta i godziny wypocone w siłowni, chudnięcie to przede wszystkim zmiana stylu życia, jego rytmu i przyzwyczajeń- w tym tabletki odchudzające nie pomogą. W związku z trudem, jaki należy podjąć, by schudnąć, wiele osób zaczyna sięgać po środki wspomagające.
2. Suplementy odchudzające – działanie.
Wraz z nadejściem wiosny wzrasta popularność preparatów wspomagających odchudzanie, dostępnych w aptekach i sklepach. W swoim składzie zawierają różnorodne składniki, które mają pomóc w zmniejszeniu masy ciała. Producenci przekonują, że zmniejszają łaknienia, hamują absorpcję składników odżywczych, regulują procesy trawienia, przyspieszają podstawową przemianę materii, wzmagają spalanie tłuszczu. Osoby pragnące szczupłej sylwetki często sięgają po leki stosowane w leczeniu otyłości, zaparć, chorób związanych z niedostateczną diurezą, jak również suplementy diety, kawy odchudzające, a nawet narkotyki. Środki te oddziaływają na różne funkcje organizmu, dzięki czemu szybciej można osiągnąć efekt odchudzenia. Niestety preparaty odchudzające mają najczęsciej właściwości uzależniające, nie tylko w kontekście farmakologicznym, ale również psychicznym.
3. Czy preparaty odchudzające są bezpieczne?
Poza lekami wydawanymi na receptę i narkotykami pozostałe środki są powszechnie dostępne, bez recepty, bez ograniczeń. W związku z tym, że są one suplementami diety, nie zostały wnikliwie przebadane pod kątem uzależniającego wpływu, a ostrzeżenia dotyczące częstości zażywania i dawki częstokroć są łamane przez konsumentów. Suplementy diety wspomagające odchudzanie są reklamowane na bardzo dużą skalę. W prasie kobiecej bardzo często można znaleźć informacje o cudownym wpływie jakiegoś suplementu na kształtowanie idealnej sylwetki. Substancje odchudzające reklamowane są przez aktorów, celebrytów wszechobecnie, a sposób, w jaki jest to zrobione, nie pozostawia wątpliwości o ich zbawiennym wpływie. Młode dziewczyny borykające się z zaburzeniami odżywiania stosują środki wspomagające spadek masy ciała, a po krótkim czasie ich stosowania uzależniają się od nich, wtedy sięgają po coraz silniejsze preparaty, aż w końcu zaczynają brać narkotyki, pić alkohol i palić papierosy, by zabić głód i tracić masę ciała.
W badaniu przeprowadzonym przez Laboratorium Medycyny Sądowej i Laboratorium Nauk Technologicznych Inon Uniwersity dziewięciu produktów o właściwościach zmniejszających masę ciała prezentowanych jako czyste preparaty ziołowe wykazano, że trzy z nich zawierały sibutraminę w ilości powyżej 10 mg, trzy – kofeinę, a trzy – mieszankę kofeiny i temazepamu. Ponadto preparaty te zawierały glin, ołów, nikiel oraz bar, które w już w niewielkich ilościach mogą być toksyczne dla organizmu i stanowić zagrożenie zatrucia.
4. Preparaty ziołowe na odchudzanie.
Niezwykłą moc i skuteczność natury znali oraz stosowali już nasi dziadkowie i pradziadkowie. Preparaty na bazie skrzypu polnego, mniszka lekarskiego działają moczopędnie i zwiększają przemianę materii. Warto pamiętać, że nie mogą one zastąpić prawidłowo zbilansowanej diety, są one jedynie naturalnym jej uzupełnieniem. Działania niepożądane nadmiernego stosowania preparatów ziołowych mogą być tragiczne w skutkach, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Zioła mogą być dodatkiem do odpowiedniej diety i systematycznego wysiłku fizycznego. Bez systematycznej pracy i zmiany stylu żywienia niemożliwe jest osiągnięcie długotrwałego efektu.
Zioła poza wpływem na metabolizm i trawienie są również stosowane przez osoby odchudzające się w celu zmniejszenia stresu, odprężenia w okresach napięcia nerwowego. Takie działanie ma napar z dziurawca. Może okazać się szczególnie pomocna dla osób, które w sytuacjach nerwowych sięgały po dodatkowe porcje niezdrowego jedzenia. Można przygotowywać napary z ziół suszonych, bądź świeżych liści i wypijać w formie herbatki. W ostatnich latach sprzedaż ziołowych produktów wspomagających odchudzanie gwałtownie wzrosła. Niestety, bezpieczeństwo związane ze wspomaganiem się tego typu produktami nie zostało jeszcze udokumentowane. Ważniejsze jest jednak to, że czasami składniki, które deklarowane są przed producenta na opakowaniu, różnią się od tych zawartych w preparacie.
5. Inne sposoby na odchudzanie.
Jeszcze inną alternatywą są plastry wyszczuplające, reklamowane jako doskonały sposób modelowania sylwetki dla osób leniwych, niećwiczących regularnie. W kuchni znajdziemy również przyprawy stymulujące trawienie. Jedną z najskuteczniejszych i najszybciej przynoszących efekty metod redukcji masy ciała u osób z bardzo dużą otyłością są operacje bariatryczne. W zależności od wskazania wykonywane są różne zabiegi, a utrata początkowej masy ciała wacha się od 15 do 30%. Ich skuteczność z leczeniu cukrzycy typu drugiego waha się od 45 do nawet 90%. Są to obecnie wskazywane metody jako najskuteczniejsze w odniesieniu do długofalowych skutków, lecz najbardziej ingerujące w ciało i zdrowie człowieka. Wielu pacjentów boi się takiego zabiegu i odchudza się w tradycyjny sposób.
6. Podsumowanie
Większość osób myśląc o odchudzaniu, ma przed oczami same wyrzeczenia, niesmaczne jedzenie, stały przymus kontrolowania samego siebie i wieczne zakazy. Wpływa to na chęćprzyspieszenia tej drogi, stąd częste sięganie po preparaty farmakologiczne, ziołowe oraz
suplementy odchudzające. Zmniejszanie masy ciała to okres, w którym należy zacząć zwracać uwagę na zwiększanie aktywności fizycznej, dbanie o swoje zdrowie fizyczne i poprawę kondycji psychicznej (zwiększenie samooceny, dbanie o czas dla siebie, relaks). Niestety, nie każdy potrafi sam prawidłowo się odchudzać. Jeżeli dieta nie będzie dobrze zbilansowana, a spadek masy będzie większy niż bezpieczny, to tuż po okresie odchudzania zrzucone kilogramy wrócą wraz z efektem jojo.
Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem jest odchudzanie się pod okiem dietetyka lub psychodieteteyka, który zna podstawy medyczne i posiada doświadczenie w pracy z pacjentem. Dobry dietetyk dobierze optymalną dietę, zapewni wsparcie motywacyjne i będzie trzymał piecze nad procesem odchudzania. Należy pamiętać, że redukcja masy ciała to nie proces liniowy, w którym spadek kilogramów jest taki sam w każdym miesiącu. Okresy redukcji przeplatają się z procesami zatrzymania, ważna jest wtedy odpowiednia ingerencja dietetyczna, aby osiągnąć swój cel i jednocześnie się nie zniechęcić i wycofać.
Bibliografia:
1. Białkowska M., Suplementy w diecie odchudzającej, Diabetyk (2011) 4, 30-33
2. Głębocka A., Kulbat J., „Czym jest wizerunek ciała?”, Wydawnictwo Uo, Opole, 2005.
3. Janiszewska R., Pilch W., Makuch R., Mucha D., Pałka T. „ Aspekty żywienia i odchudzania się dziewcząt”, Probl Hig Epidemiol 2011, 92(2): 351-354
4. Jarosz M., Suplementy diety a zdrowie, PZWL, Warszawa 2008
5. Marion L. Vetter, MD, RD, Scott Ritter, MS, Thomas A. Wadden, PhD, David B. Sarwer, PhD. “Porównanie operacji bariatrycznych stosowanych w leczeniu cukrzycy: ich skuteczność i mechanizmy działania”, Diabetologia po Dyplomie | Tom 9 Nr 4, 2012.
Autor: mgr Karolina Cudzich- Gunia www.dietetyk-proporcja.pl/profile/karolina-cudzich-gunia/
Magister dietetyki na CM UJ w Krakowie na Wydziale Lekarskim, prowadząca gabinety dietetyczne we Wrocławiu przy al. Armii Krajowej 48s oraz Podwale 83. Autorka artykułów poświęconych zdrowemu stylowi życia, miłośniczka zdrowej i smacznej kuchni, choć nie ukrywa, że bardziej lubi jeść, niż gotować. W wolnym czasie uwielbia oglądać serial kulinarny „Somebody Feed Phil” i razem z nim cieszyć się pysznym jedzeniem.